Jakie są najpopularniejsze Polskie dyscypliny sportowe?

Sport towarzyszy ludzkości od zawsze. Stanowi rozrywkę dla widzów, zaś dla uczestników zawodów jest szansą na pobudzenie krążącej w żyłach adrenaliny, sprawdzenie się podczas rywalizacji z innymi i pokazanie swojej wyższości. Dyscyplin jest mnóstwo, a które z nich cieszą się największą popularnością w kraju nad Wisłą?

Jakie są najpopularniejsze Polskie dyscypliny sportowe?

Piłka nożna – królowa na ,,salonach”?

Bez wątpienia wśród dyscyplin sportowych w Polsce króluje piłka nożna. Liczba szkółek piłkarskich, klubów i klas rozgrywkowych wyraźnie pokazuje, jak wiele osób garnie się do „haratania w gałę”. Również wśród kibiców piłka kopana cieszy się ogromnym powodzeniem. Zakłady bukmacherskie również uwielbiają piłkę nożną. Niektórzy jednak nie wiedzą nawet czy obstawianie zakładów bukmacherskich jest bezpieczne. Mecze Ekstraklasy piłkarskiej w poprzednim sezonie gromadziły średnio blisko 9000 fanów na trybunach i choć ta wartość daleko odbiega od standardów zachodnioeuropejskich, jak w Niemczech czy w Anglii, gdzie przeciętnie spotkania na żywo ogląda ok. 40 000 osób, to i tak znacznie przewyższa frekwencyjne osiągnięcia pozostałych konkurencji.

Co ciekawe, frekwencja na stadionach piłkarskich nie jest napędzana sukcesami, bo tych… po prostu brakuje. Rodzime kluby na arenie międzynarodowej, delikatnie mówiąc, nie błyszczą, zaś reprezentacja narodowa nie należy do światowej czołówki, choć co jakiś czas swoją grą wzbudzi niemałe uznanie, wzbudzając jednocześnie nadzieję na lepsze piłkarskie jutro. Również w mediach zawody na zielonej murawie są często pokazywane, co jest odzwierciedleniem popytu na tego rodzaju transmisje.

Sukcesy sportowe nakręcają popularność

Więcej powodów do zadowolenia posiadają sympatycy siatkówki. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zawodnicy i zawodniczki sprawili wiele radości fanom tej dyscypliny, regularnie uzupełniając dorobek o historyczne dokonania. Dwukrotny triumf na Mistrzostwach Świata, medale Mistrzostw Europy, wysokie lokaty w zmaganiach Ligi Światowej, a do tego fenomenalne występy polskich siatkarek, które dzięki zwycięstwom w europejskim czempionacie w 2003 roku oraz dwa lata później zyskały wiele mówiący przydomek „Złotka”, sprawiły, że zainteresowanie tą konkurencją znacząco wzrosło.

Przed szklanym ekranem zmagania śledzi rzesza widzów, chociaż nie każdy wie gdzie oglądać mecze ekstraklasy na żywo hale nierzadko wypełniają się po brzegi, jednakże ich pojemność jest dużo mniejsza niż w przypadku stadionów piłkarskich, stąd też rozgrywki ligowe nie mogą pochwalić się takimi liczbami, jakie generuje piłka nożna. Pozytywem jest jednak to, że sukcesy zachęciły młodzież do tego sportu, dzięki czemu wyszkolone zostało kolejne pokolenie zdolnych zawodników, co pozwoliło zachować ciągłość, utrzymując wysoki poziom gry.

Odlot na punkcie Orła z Wisły

O tym, że sukcesy generują popularność, doskonale świadczy także przykład skoków narciarskich. Zmagania skoczków śledzone są w kilku, kilkunastu krajach, ale prawdziwą furorę wywołują właśnie w Polsce, od kiedy nastały czasy „małyszomanii”. Filigranowy sportowiec z Wisły swoimi dokonaniami nadał niebagatelny rozgłos skakaniu na nartach. Potem śladami Adama Małysza podążyli inni, a pośród nich bryluje Kamil Stoch. Polska stała się potentatem w tej dziedzinie, co przekłada się na wysokie słupki oglądalności zawodów i biało-czerwone tłumy pod skoczniami, nie tylko tymi na rodzimym podwórku.

Ciekawość rywalizacją na torach Formuły 1 wywołał Robert Kubica, z kolei udział w ćwierćfinałach niedawnych koszykarskich Mistrzostw Świata męskiej reprezentacji pokazał, że i na tym polu potrafimy zaskakiwać. Sport to jednak nie tylko rozgrywki zawodowców, ale również pasja dla amatorów. Coraz więcej na ulicach i w parkach jest biegaczy, a i miłośnicy dwóch kółek wyraźnie zaznaczają swoją obecność w przestrzeni publicznej. Powstają siłownie miejskie, nie brakuje klubów fitness. Dostęp zarówno do sportu zawodowego jak i amatorskiego jest powszechny, a rozwój poszczególnych dyscyplin i wzrost zainteresowania nimi świadczy o tym, że nawet w dobie wirtualnej rozrywki potrafimy przejść do trybu „offline”.


STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

Bukmacher internetowy

Ulubiony bukmacher internetowy Polaków musi graczom oferować atrakcyjne darmowe promocje i bonusy bukmacherskie, wysokie kursy, niską marzę bukmachera i bardzo bogatą ofertę zakładów sportowych.

Legalni bukmacherzy online

Back to top button